رده:تشخیص موجودیت‌های نامدار در متن

از دانشنامه فناوری وب
نسخهٔ تاریخ ‏۱۴ فوریهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۲۹ توسط Wikiadmin (بحث | مشارکت‌ها)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

تشخیص موجودیت‌های نامدار در متن

شناسایی موجودیتهای نامدار (NER ) در پردازش زبان طبیعی به عملیاتی گفته میشود که در طی آن کلیه ی اسامی خاص موجود در متن و متعلق به مقوله های معنایی مختلف،شناسایی و استخراج میگردند و تحت کلاس‌های از پیش تعریف شده ای مانند اسم افراد، سازمان‌ها، مکان‌ها و ... دسته‌بندی می‌شوند. در واقع مساله تشخیص موجودیت‌های نامدار در متن عموما به دو زیر مساله تشخیص و دسته‌بندی موجودیت‌ها تقسیم می‌شود .اسامی خاصی که تشخیص داده می‌شوند و همچنین قالبی که برای دسته‌بندی آنها به کار می‌رود وابسته به نوع کاربرد آن خواهد بود. در سامانه‌های تشخیص موجودیت‌های اسمی بیشتر روی پیدا نمودن اسامی اشخاص، مکانها و سازمان‌هایی که در یک متن معمولی خبری ذکر شده است تمرکز می‌شود.

ویژگی‌های مورد استفاده در سیستم‌های NER

در زیر ویژگی هایی که در اغلب سیستم های تشخیص موجودیت های اسمی استفاده می شود را مرور می کنیم. این ویژگی ها را می توان به سه قسمت تقسیم کرد: 1- ویژگی های کلمه ای 2- ویژگی های فهرستی 3- ویژگی های سندی

1- ویژگی‌های کلمه‌ای
این ویژگی ها مربوط به نویسه های سازنده ی کلمه است و از روی شکل وظاهر خود کلمه استخراج می گردد . این ویژگی ها توصیف گر حالت کلمه ، نقش کلمه ، حالت عددی و مانند آن است. ویژگی‌های زیر از این دسته اند: ویژگی هایی که مربوط به بزرگ یا کوچک بودن حروف در کلمه است ، مانند : 1- شروع کلمه با حروف بزرگ 2- بزرگ بودن تمام حروف در کلمه 3- وجود حروف بزرگ در وسط کلمه مثل eBay ویژگی های عددی کلمات مانند : الگوی اعداد به کار رفته(استفاده از 2 یا 4 عدد جهت نمایش تاریخ و مانند آن ) ویژگی های نویسه ی کلمات مانند : 1- ضمیر اول شخص 2- ضمیر ملکی 3- حروف یونانی ویژگی های صرفی کلمات مانند : 1- پسوند 2- پیشوند 3-ریشه ی کلمات و ...
2- ویژگی‌های فهرستی
یک سری دیگر از ویژگی هایی که برای کلمات یک جمله در سیستم های NER در نظر گرفته می شود ، ویژگی هاییست که از یک سری فهرست ها استخراج می گردد ؛ برای استخراج این ویژگی ها از فهرست هایی که شامل اسامی افراد ، مکان ها ، شهرها ، کشورها ، افراد و ... است استفاده می شود. وجود کلمه در هر یک از این فهرست ها ، نشان دهنده ی یکی از ویژگی های کلمه است. در بعضی موارد وجود یک کلمه در یک فهرست می تواند با احتمال طبقه‌ی آن کلمه را مشخص کند . ولی به دلید ابهام در نقش و جایگاه اسامی این امکان وجود دارد که اسمی در یک فهرست قرار داشته باشد؛ ولی متعلق به طبقه ی آن فهرست نباشد. بزرگ بودن این فهرست ها باعث می شود تا ویژگی هایی با دقت بالاتری استخراج گردد؛ اما در بسیار ی از موارد ، محدودیت وجود دارد که نمی توان از فهرست هایی بزرگ استفاده کرد . به همین دلیل از یک سری روش ها در جستجو استفاده می شود تا فهرست ها بتوانند تعداد کلمات بیشتری پوشش دهند.
3- ویژگی های سندی
این ویژگی ها مربوط به اطلاعاتی از کلمه است که در کل سند وجو دارد . این اطلاعات از طریق پردازش کل اسناد به دست می آید . واضح است که اگر حجم اسناد و داد های ما زیاد باشد ، ویژگی های قوی تری استخراج می‌گردد. ویژگی های سندی ، ماورای ساختار کلمه است در واقع از یک بررسی آماری از کل سند به دست می‌آید در ادامه چند نوع از این ویژگی‌ها را بررسی می‌کنیم.
• وجود چند شکل از کلمه در سند : اگر یک کلمه در یک سند به چند شکل مختلف ظاهر شود ، مانند : boy و Boy آن گاه می توان نتیجه گرفت که شکل‌های دیگر کلمه مربوط به مسائل دیگری همچون شروع جمله است، با استفاده از این نوع ویژگی می‌توان تا حدی از این ابهامات جلوگیری کرد.
• ویژگی محلی : تعداد تکرار در متن یا پاراگراف ، موقعیت کلمه در متن یا پاراگراف

کارهای مرتبط

برای تشخیص موجودیت های نامدار چندین روش وجود دارد:
روش برمبنای قواعد:
در این روش سعی می شود قالب و شکل کلی موجودیت های اسمی را به صورت یک عبارت با قاعده نمایش داد تا سامانه اسامی خاص را بر مبنای این بارات تشخیص دهد.در واقع در این روش سیستم موجودیت های اسمی را به وسیله ی مولفه هایی که در ظاهر این عبارات ممکن است موجو باش تشخیص می دهد (ویژگی های کلمه ای که در قبل آورده شد. ) شکل ظاهری بعضی از موجودیتهای اسمی را میتوان به صورت یک عبارت باقاعده نمایش داد. برای مثال نشانی ایمیل را میتوان به صورت عبارت باقاعده‌ی زیر نوشت:
Kadre ebarate ba ghaede.jpg
برخی دیگر از موجودیتهای اسمی از قبیل تاریخ، شمارهی تلفن، کد پستی و ... را به صورت عبارات باقاعده مشخص نموده، به وسیلهی آنها این اسامی را از داخل متن تشخیص داد.
روش های مبتنی بر واژه‌نامه:
در بسیاری از کاربردها، به نسبت ساده تر میباشد که یک لیست از موجودیتهای اسمی و نوع آنها تهیه شده و موجودیتهای اسمی داخل متن با استفاده از این لیست تشخیص داده شود. برای مثال، اسامی مکانها در فرهنگهای جغرافیایی که شامل میلیونها اسم مکان به همراه مشخصات جغرافیایی آن میباشد به عنوان یک واژه نامه مناسب برای تشخیص اسامی مکانها قابل استفاده است. در بعضی مواقع، تنها کافی است که به سادگی تمامی عبارات موجود در یک واژه نامه را که در متن ذکر شده اند پیدا کرد. برای مثال نشریه نیویورک تایمز برای پیاده سازی صفحه سرفصلهای خود از چنین روشی استفاده مینماید. در این روش یک واژه نامه ی حاوی اسامی سرفصلها موجود است که به سادگی در هر متنی که یکی از این اسامی یافت شود، این متن به سرفصل مربوطه ارجاع داده میشود. این رویکرد در بسیاری از موارد به درستی عمل مینماید ولی در دو صورت با ابهام مواجه خواهد شد. یکی زمانی که واژه ی موجود در واژه نامه به صورت کامل استفاده نشده باشد؛ مثلا اگر در واژه نامه کلمه ی "وزارت علوم، تحقیقات و فناوری" موجود باشد، این روش قادر به تشخیص متنی که در آن تنها واژه ی "وزارت علوم" آورده شده است نخواهد بود. مورد دیگر ابهام در این روش هم زمانی خواهد بود که یک واژه معانی متفاوتی داشته باشد و در واژه نامه به اشتباه به معنی دیگری مرتبط شود. برای مثال ممکن است واژه ی "هما" در یک متن به عنوان اسم یک شخص استفاده شده باشد اما به اشتباه به عنوان مخفف "هواپیمایی ملی ایران" تشخیص داده شود.
روش های آماری :
این روشها غالباً به عنوان روشهای اصلی جهت تشخیص اسامی خاص شناخته میشوند و سایر روشها به عنوان مکمل در کنار آن مورد استفاده قرار میگیرند. خیلی از مسائل در پردازش زبان های طبیعی را میتوان به صورت مساله های پردازش طبیعی زبان بیان کرد، یعنی بیان احتمال وقوع حالت "الف" با محتوای "ب" که در مساله ما محتوا کلمات یا عبارات هستند. در این روش ابتدا سامانه به وسیله ی پیکره ای از داده های آموزشی که به صورت دستی و به وسیله ی انسان برچسب گذاری شده اند آموزش دیده، با یادگیری از طریق این داده ها به تشخیص خودکار اسامی خاص در متن میپردازد، که در بخش ویژگی های سندی اشاره شد. برای برچسبزنی داده ی آموزشی از روش برچسبزنی شروع-داخل- خارج استفاده میشود. در این روش، برای تشخیص موجودیتهای اسمی، کلمات متن را تک تک برچسبزنی مینماییم به این صورت که همزمان با برچسبزنی هم متن را بر اساس کلمات قطعه بندی نموده و هم با برچسبزنی عبارات موجودیت اسمی را مشخص مینماییم. برای این کار روش های مختلفی چون مدل پنهان مارکوف، بیشینه بهم ریختگی، نایو بیز و ... وجود دارد.
مدلهای پنهان مارکوف یکی از قویترین ابزارها برای پردازش سیگنالها میباشند. انواع مختلف مدلهای پنهان مارکوف علیرغم محدودیتهایی که دارند، هنوز پراستفاده ترین تکنیک در سیستمهای مدرن بازشناسی گفتار و تشخیص متون هستند. مدل پنهان مارکوف، کل الگوی ورودی را به عنوان یک بردار ویژگی تکی مدل نمیکند، بلکه رابطه بین بخشهای متوالی یک الگو را استخراج میکند، زیرا هر بخش نسبت به کل ورودی کوچکتر و بنابراین مدلسازی آن ساده تر است. یک مدل پنهان مارکوف را در واقع میتوان یک ماشین حالت محدود احتمالاتی به حساب آورد که هر حالت با مدل در یک حالت است و با ،t یک تابع تصادفی مرتبط است. فرض میشود که در یک دوره ی گسسته ی از زمان یک تابع تصادفی از آن حالت یک خروجی تولید میکند. بر مبنای احتمال انتقال حالت جاری، مدل پنهان مارکوف در زمان t+1 تغییر حالت میدهد. دنباله ی حالتهایی که مدل از آن میگذرد معمولا پنهان است، و تنها یک تابع احتمالاتی از آن آشکار است، که مشاهدات تولید شده به وسیله تابع تصادفی مربوط به حالتها است؛ به همین دلیل در نامگذاری این مدلها از صفت پنهان استفاده میشود. در واقع میتوان یک مدل پنهان مارکوف را یک فرآیند تصادفی به طور ناتمام مشاهده شده در نظر آورد.
به طور ساده روش بیز روشی برای دسته بندی پدیده‌ها، بر پایه احتمال وقوع یا عدم وقوع یک پدیده‌است. براساس ویژگی‌های ذاتی احتمال(به ویژه اشتراک احتمال) نایو بیز با دریافت تمرین اولیه نتایج خوبی ارایه خواهد کرد. تمرین دادن نایو بیز یک روش بانظارت است. برای نمونه یک میوه ممکن است پرتغال باشد. اگر نارنجی و کروی با شعاع حدود ده سانتی متر باشد. اگر این احتمالات به درستی به همدیگر وابسته باشند نایو بیز در تخشیص اینکه این میوه پرتغال است یا نه بدرستی عمل خواهد کرد. برنامه‌های کاربردی بسیاری هستند که پارامترهای نایو بیز را تخمین می‌زنند، بنابر این افراد بدون سروکار داشتن با تئوری بیز می‌توانند از این امکان به منظور حل مسایل مورد نظر بهره ببرند. با وجود مسایل طراحی و پیش فرض‌هایی که در خصوص روش بیز وجود دارد، این روش برای طبقه بندی کردن بیشتر مسایل در جهان واقعی، مناسب است.

این رده در حال حاضر حاوی هیچ صفحه یا پرونده‌ای نیست.